ღიაKგაკვეთილის gegma
sagani:
|
მათემატიკა
|
klasi:
|
მე-3
|
Catarebis dro:
|
04.03.2016
|
maswavlebeli:
|
ირმა გურგენიძე
|
saxelmZRvanelo:
|
გ. გოგიშვილი, თ. ვეფხვაძე
|
Tema:
|
განვლილი მასალის გამეორება
|
mizani:
|
სამნიშნა
რიცხვების წაკითხვა, წინა და მომდევნო
რიცხვების ცნობა,უახლოესი ასეულისა
და ათეულის დასახელება, ზეპირი ანგარიშის ხერხების გამოყენება.
რიცხვითი
გამოსახულების შემცველი ტოლობის
შედგენა ამოცანის ამოხსნისას.
მონაცემთა
შეგროვების შესაფერისი საშუალებების პოვნა და გამოყენება,
შეკითხვების დასმა მონაცემთა მოსაპოვებლად მოცემულ თემასთან
და პასუხების აღრიცხვა.
|
aqtivobebi:
|
1)განწყობის შექმნა (2წთ)
2),,ვასახელებთ რიცხვს“ (2წთ)
3) ,,კენტი
და ლუწი “ (3წთ)
4) ) უახლოესი
ასეული, ათეული.
წინა
და მომდევნო რიცხვები. (4წთ)
5) მათემატიკური ესტაფეტა (3წთ)
6) რიცხვთა ასოციაციური რუკა (4წთ)
7) გამოტოვებული რიცხვების
აღდგენა(2წთ)
8) ,,ვინ
იქნება პირველი“ (4წთ)
9) ჯადოსნური კვადრატი.(4წთ)
10)ჯგუფური მუშაობა(10წთ)
11)პიქტოგრამა (4წთ)
12) თვითშეფასება (3წთ)
|
klasis
organizebis formebi:
|
საერთო საკლასო,ინდივიდუალური, ჯგუფური.
|
რესურსები:
|
პროექტორი,
ფერადი ფურცლები, მარკერი,დაფა.
|
Sefaseba:
|
სიტყვიერი განმავითარებელი
კომენტარი, ,,ღიმილები“, სიგელები.
|
gakveTilis
bolos misaRwevi Sedegebi:
|
III.1. მოსწავლე კითხულობს
და გამოსახავს რიცხვებს, ასახელებს რიცხვების
ჩანაწერში სხვადასხვა თანრიგებში
მდგომი ციფრების შესაბამის
მნიშვნელობებს, წარმოადგენს რიცხვს სათანრიგო
შესაკრებების სახით, ასახელებს რიცხვის უახლოეს ასეულს,
ათეულს.
III.2.
მოსწავლეს შეუძლია შეკრება-გამოკლების შესრულების რომელიმე ხერხის გამოყენება,ირჩევს
და იყენებს ზეპირი ანგარიშის სხვადასხვა ხერხს.
III.7.ამოცანის ამოხსნისას
იყენებს ისეთ რიცხვით
გამოსახულებას, რომელიც შეკრებისა და გამოკლების მოქმედებებს
შეიცავს.
III.11.მოსწავლე ირჩევს
მონაცემთა შეგროვების შესაფერის
საშუალებას და იყენებს
მას.
III.13.მოსწავლეს
შეუძლია თვისობრივ და რაოდენობრივი მონაცემების ინტერპრეტირება,სვამს შემაჯამებელ
კითხვებს მონაცემების მიმართ,
აღწერს/განმარტავს
პიქტოგრამის და ცხრილის სახით წარმოდგენილ მონაცემებს სიტყვიერად ან წერილობით.
|
ღია გაკვეთილის გეგმა
ირმა გურგენიძე
|
|
ჩატარების დრო
|
08. 04.
2017
|
სწავლების
საფეხური
|
დაწყებითი (IV კლასი)
|
საგანი
|
მათემატიკა
|
მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
13
|
გაკვეთილის თემა
|
განვლილი მასალის გამეორება
|
გაკვეთილის მიზნები
|
მოსწავლემ უნდა შეძლოს გამოსახოს, შეადაროს და დაალაგოს რიცხვები პოზიციური სისტემის გამოყენებით ; მოსწავლემ უნდა გამოიყენოს გამრავლება-გაყოფის მოქმედებების შესრულების რომელიმე ხერხი. ზეპირად
გაყოს ორნიშნა რიცხვი
ერთნიშნაზე, შესაბამის შემთხვევაში
დაასახელოს განაყოფი და ნაშთი;განასხვავოს,
დაასახელოს და შეადაროს
მთელის ნაწილები. გამოიყენოს
და ერთმანეთთან დააკავშიროს
ზომის სხვადასხვა ერთეულები.
მოსწავლემ უნდა
შეძლოს მარტივი მათემატიკური ამოცანის ამოხსნისას
შეადგინოს და გამოიყენოს ალგებრული გამოსახულება.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
აქტივობა
1. განწყობის შექმნა (5 წთ)
(მოსწავლეები ისაუბრებენ მათემატიკის
როლზე ყოველდღურ ცხოვრებაში. )
აქტივობა
2. ნატურალური
რიცხვები მილიონამდე (7 წთ)
(მოსწავლეები
წაიკითხავენ მოცემულ რიცხვებს
და დაასახელებენ ხაზგასმული
ციფრის მნიშვნელობას; დაამრგვალებენ
მითითებულ თანრიგამდე; შეადარებენ და დაალაგებენ ნატურალურ
რიცხვებს; აღადგენენ გამოტოვებულ
რიცხვებს; ამოშლიან მოცემული რიცხვებიდან
ციფრებს ისე, რომ დარჩეს მცირე
და დიდი ოთხნიშნა
რიცხვები.)
აქტივობა
3. დავფიქრდეთ
და ვუპასუხოთ (6 წთ)
(მოსწავლეები ინდივიდუალურად უპასუხებენ მონიტორზე მოცემულ
დავალებებს)
აქტივობა
4. გუნდური თამაში ,,გამრავლების ცხრილი
არ მეშლება“. (5 წთ)
(თითოელ გუნდს გადავცემ
ბარათებს, რომლებსაც მინიჭებული ექნება ნომრები
1-დან 9-მდე.ვაჩვენებ ბარათებს
ორნიშნა რიცხვების გამოსახულებით. მოსწავლეები წარმოადგენენ ორ რიცხვს, რომლის
ნამრავლი იქნება ბარათზე.)
აქტივობა
5.უცნობი რიცხვის
პოვნა.(1წთ) (მოსწავლეები ცარიელ
უჯრებში ჩაწერენ ერთნიშნა რიცხვებს, რათა მიიღონ
სწორი ტოლობა.)
აქტივობა
6. ვიპ (6წთ)
(მოსწავლეები უპასუხებენ მონიტორზე მოცემულ დავალებებს)
აქტივობა
7. ჯგუფური მუშაობა (15 წთ)
( თითოეულ ჯგუფს ვურიგებ ამოცანას, რომელსაც პრეზენტატორი
მსჯელობით ამოხსნის.)
|
მოსწავლეთა
ორგანიზება
|
ინდივიდუალური, ჯგუფური
|
რესურსები
|
პროექტორი, ფერადი ფურცლები.
|
შეფასება
|
სიტყვიერი განმავითარებელი კომენტარი; ,,ფერადი
მონეტები.“
|
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგი
|
მათ.IV.1.მოსწავლეს შეუძლია
გამოსახოს, შეადაროს და დაალაგოს რიცხვები პოზიციური
სისტემის გამოყენებით.
მათ.IV.3 მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენოს გამრავლება-გაყოფის მოქმედებებისშესრულების
რომელიმე ხერხი.
მათ.IV.4 განასხვავებს, ასახელებს და ადარებს მთელის
ნაწილებს.
მათ.IV.5 იყენებს და ერთმანეთთან
აკავშირებს ზომის სხვადასხვა
ერთეულებს.
მათ.IV.7 მოსწავლეს შეუძლია მარტივი მათემატიკური ამოცანის ამოხსნისას
შეადგინოს და გამოიყენოს ალგებრული გამოსახულება.
მოსწავლეებმა შეძლეს შესწავლილი მასალის გახსენება.
მათ გამოავლინეს ლოგიკური მსჯელობის უნარი.
|
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი, პირადი ნომერი: ირმა გურგენიძე 01002024913
საგანი: მათემატიკა
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი, 1-ლი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 21, სსმ მოსწავლე არ მყავს
კლასში.
გაკვეთილის თემა: რიცხვები
11-დან 20-მდე
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე შეძლებს გამოყოს მითითებული რიცხვების
შესაბამისი რაოდენობების ჯგუფები გროვაში;
დათვალოს წინ / უკან ნებისმიერი რიცხვიდან, 11-დან 20-მდე რიცხვების სახედებას; დაასახელოს წინა და
მომდევნო რიცხვები.
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
1
|
საორგნიზაციო
საკითხები.
თემის, მიზნისა
და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.
|
მთლიანი საკლასო
|
2 წთ
|
||
2
|
წინარე ცოდნის
გააქტიურება.
მოსწავლეები პასუხობენ კითხვებს:განასხვავებენ რიცხვებს
ციფრებისგან;დაასახელებენ ციფრებს;
განმარტავენ ერთნიშნა რიცხვის ცნებას; უმცირეს ორნიშნა და უდიდეს ერთნიშნა რიცხვებს შორის იპოვიან სხვაობას.
გაიმეორებენ ზეპირად ოცამდე რიცხვებს.გროვებიდან გამოყოფენ რაოდენობებს. ამ დავალების
შესასრულებლად გამოიყენებენ სლაიდს.
|
ინტერაქტიული
|
მთლიანი საკლასო
|
კომპიუტერი,
პროექტორი.
|
8 წთ
|
3
|
ახალი მასალის
ახსნა.
თემა:რიცხვები
11-დან 20-მდე.
სახელმძღვანელოზე
მუშაობა.
რიცხვების წარმოდგენა
ათეულებითა და ერთეულებით.ორნიშნა რიცხვების დაშლა თანრიგების ჯამის
სახით.
|
ინტერაქტიული
პრაქტიკული
სამუშაო
|
მთლიანი საკლასო
|
წიგნი,
კუბურები,
კომპიუტერი,
პროექტორი.
|
7 წთ
|
4
|
ახალი მასალის
განმტკიცების მიზნით ყუთიდან ამოიღებენ ბარათებს და დაასახელებენ
წინა და მომდევნო რიცხვებს .
|
ინტერაქტიული
|
ინდივიდუალური
|
ყუთი,
ბარათები.
|
3 წთ
|
5
|
წყვილებში მუშაობა.თითოეულ წყვილს მიეცემა შესაბამისი დავალება ინსტრუქციით:
ბარათებზე წითელი
ფერით გააფერადონ ათეულების თანრიგი,ლურჯი ფერით კი-ერთეულების.
|
პრაქტიკული
სამუშაო
|
წყვილებში მუშაობა
|
თაბახი
ფერადი ფანქრები
|
4 წთ
|
6
|
პრეზენტაცია
|
ინტერაქტიული
|
5 წთ
|
||
7
|
შეფასება
|
2 წთ
|
|||
8
|
გაკვეთილის
შეჯამება
|
მთლიანი საკლასო
|
2 წთ
|
||
9
|
საშინაო დავალების
მიცემა
|
მთლიანი საკლასო
|
2 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები: მათ. I.1 მოსწავლეს
შეუძლია ერთმანეთს შეუსაბამოს რიცხვები, რიცხვითი
სახელები და რაოდენობები.
. გამოყოფს მითითებული რიცხვების შესაბამისი რაოდენობების
ჯგუფებს
გროვაში (მაგალითად, გამოყოფს ათეულს
გროვაში).
მათ. I.2 მოსწავლეს შეუძლია
რიგობითი რიცხვითი სახელების
გამოყენება.
. ითვლის წინ/უკან
ნებისმიერი რიცხვიდან, განმარტავს 11-დან
20-მდე
რიცხვების
სახელდებას; ასახელებს მოცემული
რიცხვის წინა და
მომდევნო
რიცხვებს.
შეფასება: შეფასების სქემა, განმავითარებელი კომენტარი (ზეპირი)
ხელმოწერა: ი.გურგენიძე თარიღი: 16.02.2018წ.
მათემატიკის გაკვეთილის
,,რიცხვები11-დან 20-მდე“შეფასების სქემა
მოსწავლის გვარი, სახელი
|
მოსწავლეს შეუძლია საგნების
გროვებიდან თანრიგების გამოყოფა.
|
მოსწავლეს შეუძლია მოცემული
რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვების დასახელება.
|
მოსწავლეს შეუძლია რიცხვის
ჩანაწერში თანრიგების ციფრის მნიშვნელობის დასახელება.
|
||||||
დამაკ.
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
დამაკ.
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
დამაკ.
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
|
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი: ირმა გურგენიძე
პირადი ნომერი: პ/ნ 01002024913
საგანი:
მათემატიკა
სწავლების საფეხური/კლასი:
დაწყებითი, III კლასი.
მოსწავლეთა რაოდენობა:
20 (სპეციალური
საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე არ მყავს)
გაკვეთილის თემა:
განვლილი მასალის
გამეორება.
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლემ უნდა შეძლოს:
სამნიშნა რიცხვების ჩაწერა, წაკითხვა, თანრიგობრივი შედგენილობის დასახელება და შესაკრებთა
ჯამად წარმოდგენა.ასევე
მსჯელობა ერთეულოებს შორის თანაფარდობის
გამოყენებაზე. შეძლოს ამოცანების ამოხსნა.
გაკვეთილის თემისა და
მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან :
მათ. III.1. მოსწავლეს
შეუძლია ნატურალური
რიცხვების გამოსახვა,
შედარება და
დალაგება პოზიციური
სისტემის გამოყენებით.
·
კითხულობს და გამოსახავს რიცხვებს, განმარტავს რიცხვების სახელდებას ქართულ ენაში; ახდენს ათობითი პოზიციური სისტემის დემონსტრირებას სხვადასხვა მოდელის
გამოყენებით;
·
ასახელებს რიცხვის ჩანაწერში სხვადასხვა თანრიგში მდგომი ციფრების შესაბამის მნიშვნელობებს,Ø წარმოადგენს რიცხვს სათანრიგო შესაკრებების ან სხვა სახით;
·
იყენებს პოზიციურ სისტემას რიცხვების შედარებისას, ალაგებს რიცხვებს
ზრდადობით
ან კლებადობით;
·
ასახელებს მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს;
მათ. III.10. მოსწავლეს
შეუძლია საგანთა
და ფიგურათა
წრფივი ზომებისა
და ობიექტთა
შორის მანძილების
მოძებნა.
·
მსჯელობს სტანდარტული ერთეულების გამოყენების საჭიროების შესახებ;
მათ. III.7. მოსწავლეს
შეუძლია რიცხვითი
გამოსახულების შემცველი
ტოლობის შედგენა
და მისი
გამოყენება პრობლემის
გადასაჭრელად
·
რეალურ ვითარებასთან დაკავშირებული ამოცანის
ამოსახსნელად
ადგენს
და
იყენებს
ისეთ
რიცხვით
გამოსახულებას,
რომელიც
შეკრების/გამოკლების ერთ მოქმედებას
შეიცავს;
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
1
|
საორგნიზაციო
საკითხები.
მსვლელობა/აღწერილობა:
თემის, მიზნისა
და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.
მიზანი:
მოსწავლეების მომზადება
გაკვეთილისთვის .
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
თაბახის ფურცელი
|
2 წთ
|
2
|
წინარე
ცოდნის პროვოცირება
მსვლელობა/აღწერილობა:
მოსწავლეები უპასუხებენ კითხვებს. მოცემული წესით
ასახელებენ მომდევნო ორ რიცხვს: წინა და მომდევნო რიცხვებს; უტოლობაში
აღადგენენ გამოტოვებულ რიცხვს; ასახელებენ უმცირეს სამნიშნა რიცხვს, რომელიც ერთიდაიმავე ციფრებით
ჩაიწერება; უდიდეს სამნიშნა რიცხვს,
რომლის ჩანაწერშიც მხოლოდ
განსხვავებული ციფრები იქნება გამოყენებული; უმცირეს სამნიშნა
და უდიდეს ორნიშნა
რიცხვების სხვაობას; ასახელებენ სამნიშნა რიცხვების
თანრიგებს. ამ დავალების შესასრულებლად გამოყენებული იქნება სლაიდები.
მიზანი:
წინარე ცოდნის
გააქტიურება
|
კითხვა-პასუხი
|
საერთო საკლასო
|
კომპიუტერი,
პროექტორი.
|
6 წთ
|
3
|
,,შევადგინოთ სამნიშნა
რიცხვები“
მსვლელობა/აღწერილობა:
მოსაწავლეები
მათთვის დასახელებულ სამნიშნა რიცხვს წარმოადგენენ
თანრიგებად. მიღებული სამნიშნა რიცხვის სახელწოდებას ჩაწერენ სიტყვიერად.
მიზანი:
სამნიშნა რიცხვების
თანრიგების გამოყოფა
|
პრაქტიკული
|
ჯგუფური
|
ბარათები,
ფერადი ფურცლები,
დაფა,
მარკერი
|
7 წთ
|
4
|
მოცემული ციფრების
მიხედვით, სამნიშნა რიცხვის შედგენა
მსვლელობა/აღწერილობა:
მოსწავლეები
მოცემული ციფრებით ჩაწერენ ყველა სამნიშნა
რიცხვს; დაალაგებენ ზრდის მიხედვით; ჩანაწერში განმარტავენ თითოეული
ციფრის მნიშვნელობას.
მიზანი:
სამნიშნა რიცხვების
შედგენა
|
ინტერაქტიული
|
ინდივიდუალური
|
პროექტორი,
დაფა,
მარკერი
|
6წთ
|
5
|
,,დავალების
ბარათები“
მსვლელობა/აღწერილობა:
თითოეული მოსწავლე ამოიღებს ყუთში მოთავსებულ ფერად ფურცლებზე დაწერილ
კითხვებს და უპასუხებს (თითოეული პასუხობს მხოლოდ ერთ შეკითხვას)
მიზანი:
პასუხის გაცემა მსჯელობით
|
კითხვა-პასუხი
|
ინდივიდუალური
|
ყუთი,
ბარათები.
|
9 წთ
|
6
|
ბარათები ამოცანებით:
მსვლელობა/აღწერილობა:
მოსწავლეებს დაურიგდებათ
წინასწარ გამზადებული
ბარათები ამოცანებით,
ბარათებზე მოცემულია ამოცანის პირობა, რომელიც უნდა ამოხსნან ჯგუფურად. მუშაობის დასრულების შემდეგ თითოეული ჯგუფის
წარმომადგენელი გააკეთებს
პრეზენტაციას.
მიზანი:
ამოცანის ამოხსნა მსჯელობით
|
ინტერაქტიული
|
ჯგუფური
|
თაბახი,
კალამი
|
6 წთ
|
7
|
პრეზენტაცია
მსვლელობა/აღწერილობა:
„ბარათები ამოცანებით“
- მოცემული აქტივობისას შესრულებული ნამუშევრების წარდგენა პრეზენტატორის მიერ.
მიზანი:
პრეზენტაციის უნარის
განვითარება
|
ვერბალური
|
ინდივიდუალური
|
პროექტორი,
კომპიუტერი
|
6 წთ
|
8
|
შეფასება.
განმავითარებელი-სიტყვიერი კომენტარით.
თვითშეფასება.
(იხ.შეფასების სქემები.)
|
3 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგი:
შედეგი მიღწეულია
თუ მოსწავლე:
·
კითხულობს , გამოსახავს
და განმარტავს რიცხვების სახელდებას ქართულ ენაში;
·
ასახელებს რიცხვის
ჩანაწერში სხვადასხვა თანრიგში მდგომი ციფრების შესაბამის მნიშვნმელობებს;
·
ალაგებს რიცხვებს ზრდადობის და კლებადობის მიხედვით;
·
ასახელებს რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს;
·
მსჯელობს სტანდარტული ერთეულების გამოყენების საჭიროების
შესახებ;
·
ამოცანის ამოსახსნელად იყენებს რიცხვით გამოსახულებას,
რომელიც შეკრების/გამოკლების ერთ მოქმედებას შეიცავს.
შეფასება:
შეფასების სქემა, განმავითარებელი კომენტარი (ზეპირი)
ხელმოწერა: ი.გურგენიძე თარიღი: 18.02.2019წ.
მათემატიკის გაკვეთილის ,,განვლილი მასალის გამეორება“შეფასების სქემა
მოსწავლის გვარი, სახელი
|
მოსწავლეს შეუძლია რიცხვების
ჩაწერა და წაკითხვა,მათი თანრიგობრივი შედგენილობის
დასახელება.
|
მოსწავლეს შეუძლია რიცხვების თანრიგობრივ შესაკრებთა ჯამად
წარმოდგენა.
|
მოსწავლეს შეუძლია ამოცანის ამოხსნა მსჯელობით.
|
||||||
დამაკ.
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
დამაკ.
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
დამაკ.
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
|
კომპლექსური დავალება სახვით და გამოყენებით ხელოვნებაში
თემა-,,ფორმა"
მიზანი:გეომეტრიული ფორმების მისადაგება
სხვადასხვა გამოსახულებასთან.
ნამუშევარის შექმნა სხვადასხვა
ფორმის საშუალებით.
2021-2022 სასწავლო წელი-ოქტომბერი
კომპლექსური დავალება მათემატიკაში
თემა-,,მოქმედებები
რიცხვებზე"
მიზანი:შეკრება/გამოკლების სტრატეგიების შერჩევა
და გაანალიზება,
2021-2022 სასწავლო წელი-თებერვალი
კომპლექსური დავალება ქართულ ენაში
თემა-,,ზრუნვა"
მიზანი:ტექსტის
სიღრმისეულად,
ახლებურად გააზრება, ახალი კუთხით წარმოჩენა,
შემოქმედებითი,პრეზენტაციის უნარ-ჩვევების განვითარება.2021-2022 სასწავლო წელი-მარტი
კომპლექსური დავალება ბუნებისმეტყველებაში
თემა-,,ცოცხალი სამყარო"
მიზანი:ადამიანის მიერ ცოცხალი
ორგანიზმების საარსებო გარემოს შექმნა და მოფრთხილება,
შემოქმედებითი,პრეზენტაციის უნარ-ჩვევების განვითარება.
2021-2022 სასწავლო წელი-აპრილი
კომპლექსური დავალება მათემატიკაში
თემა-,,ნატურალური რიცხვები 100-ის ფარგლებში"
მიზანი:საგანთა ყველა კონკრეტულ რაოდენობასთან კონკრეტული რიცხვის შესაბამისობა; რიცხვების შესაბამის სახელებსა
და აღნიშვნებთან დაკავშირება;
გამოთვლების
შესრულებისას მოქმედებათა თანმიმდევრობის დაცვა.
2022-2023 სასწავლო წელი-ოქტომბერი
კომპლექსური დავალება სახვით და გამოყენებით ხელოვნებაში
თემა-,,წელიწადის დროები"
მიზანი:შემოდგომოს ნატურმორტის შექმნა აპლიკაციის ტექნიკით.ძირითადი და შედგენილი ფერების,გეომეტრიული ან ბუნებაში არსებული ფორმების გამოყენება.
შემოქმედებითი, პრეზენტაციის უნარ-ჩვევების განვითარება.2022-2023 სასწავლო წელი-ოქტომბერი
კომპლექსური დავალება ქართულ ენაში
თემა-,,წელიწადის დროები"
მიზანი-მოთხრობის - ,,ოთხი სურვილი“ ეპიზოდების მიხედვით დიორამების შექმნა;სხვადასხვა ტექნიკისა(აპლიკაცია, ფერწერა, ძერწვა)და ელემენტების(ხაზი - სწორი, ტალღოვანი, ტეხილი; ფერი - სხვადასხვა ფერი, ფორმა - მარტივი გეომეტრიული და ბუნებაში არსებული) გამოყენება.
შემოქმედებითი,პრეზენტაციის უნარ-ჩვევების განვითარება.2022-2023 სასწავლო წელი-ნოემბერი
კომპლექსური დავალება ბუნებისმეტყველებაში
თემა-,,ცოცხალი სამყარო"
მიზანი: როგორ იზრდება მცენარე. დააკვირდეს აღმოცენების თითოეულ ეტაპს. კვლევის, დაკვირვების უნარ-ჩვევების განვითარება.
2022-2023 სასწავლო წელი-თებერვალი
კომპლექსური დავალება მათემატიკაში
თემა-,,ძალა ერთობაშია-თალგამი"
მიზანი: არითმეტიკულ მოქმედებათა თვისებების ცოდნა გამოთვლების ჩატარებისას.კავშირების დადგენა არითმეტიკულ მოქმედებათა შორის.
2022-2023 სასწავლო წელი-მაისი
კომპლექსური დავალება სახვით და გამოყენებით ხელოვნებაში
თემა-,,საყვარელი გმირი, პერსონაჟი"
მიზანი: ანიმაციური გმირის/პერსონაჟის გამოძერწვა სხვადასხვა ფორმის,მასალისა და ტექნიკის გამოყენებით.
2022-2023 სასწავლო წელი-მაისი
კომპლექსური დავალება ბუნებისმეტყველებაში
თემა-,,ყვავილოვანი მცენარეები"
მიზანი: წარმოადგინოს მცენარის ყველა ორგანო, მათი ფუნქციები/დანიშნულება. განახორციელოს დაკვირვების თითოეული ეტაპი მცენარის თითოეული ნაწილის ფუნქციის შესწავლასთან დაკავშირებით.კვლევის, დაკვირვების უნარ-ჩვევების განვითარება.
2023-2024 სასწავლო წელი-ნოემბერი
კომპლექსური დავალება სახვით და გამოყენებით ხელოვნებაში
თემა-,,ჟანრები"
მიზანი: ნამუშევრის შექმნა პორტრეტის ჟანრში;გამოიყენოს ნაცნობი ფორმები
(გეომეტრიული, სიმეტრიული... )ნამუშევარში; გადმოსცეს პორტრეტზე გამოსახული ადამიანის
ხასიათი და განწყობა.
პრეზენტაციის უნარ-ჩვევების განვითარება.2023-2024 სასწავლო წელი- დეკემბერი
კომპლექსური დავალება მათემატიკაში
თემა-,,კანონზომიერება"
მიზანი: კანონზომიერების წესის ამოცნობა, შემდეგი წევრების განსაზღვრა, გაგრძელება; ანალიზი,
განმეორებადია თუ არა განმეორებადი მოცემული კანონზომიერება; კანონზომიერებების წარმოდგენა სხვადასხვა გზით (რიცხვითი,
გრაფიკული, სიმბოლური, სიტყვიერი...).
2023-2024 სასწავლო წელი-დეკემბერი
კომპლექსური დავალება ქართულ ენაში
თემა-,,ერთგულება"
მიზანი- ი.
გოგებაშვილის მოთხრობის „ჭკვიანი
ძაღლების“ მიხედვით ბიჭის წინარე თავგადასავლის ამსახველი ეპიზოდი დაწერა;„ჭკვიანი
ძაღლების“ პერსონაჟის, გადარჩენილი ბიჭის
სახელით წერილის მიწერა ბერებისთვის.
2023-2024 სასწავლო წელი-დეკემბერი
კომპლექსური დავალება ბუნებისმეტყველებაში
თემა-,,ბუნებრივი მოვლენები-ქარი"
მიზანი: რატომ წარმოიქმნება ძლიერი ქარი და აქვს თუ არა მას
ციკლური ხასიათი?
რა საფრთხეები შეიძლება შექმნას ძლიერმა ქარმა? რა ღონისძიებების გატარებაა საჭირო ძლიერი ქარისაგან თავის დასაცავად;კვლევის, დაკვირვების უნარ-ჩვევების განვითარება.
2023-2024 სასწავლო წელი-თებერვალი
კომპლექსური დავალება სახვით და გამოყენებით ხელოვნებაში
თემა-,,ანიმაცია"
მიზანი: საყვარელი პერსონაჟი/პერსონაჟების გამოსახვა შესაბამის გარემოში ფერწერის/გრაფიკის ტექნიკაში.
პრეზენტაციის უნარ-ჩვევების განვითარება.2023-2024 სასწავლო წელი- აპრილი
კომპლექსური დავალება ქართულ ენაში
თემა-,,დაყვედრება ტყვეობაზე უარესია"
მიზანი- სულხან- საბა ორბელიანის იგავის ,,დაყვედრება
ტყვეობაზე უარესია“ კომიქსად გარდაქმნა პერსონაჟების ხედვის კუთხის
გათვალისწინებით.ენობრივი საშუალებების გამოყენებით და მიზანმიმართულად
მოვწეროთ წერილი სასურველ პერსონაჟს.
2023-2024 სასწავლო წელი-მაისი
კომპლექსური დავალება მე და საზოგადოებაში
თემა-,,გარემოს დაცვა"
მიზანი: შექმნან ფლაერი, რომელიც სასკოლო თემის წევრებს
სკოლის მიმდებარე გარემოს სისუფთავის დაცვისა და გალამაზებისკენ მოუწოდებს;
2023-2024 სასწავლო წელი-მაისი
კომპლექსური დავალება სახვით და გამოყენებით ხელოვნებაში
თემა-,, ნატურმორტი შემოდგომის თემაზე"
მიზანი- აპლიკაციის ტექნიკით შექმნან ნატურმორტი,რომელსაც დაუკავშირებენ წელიწადის დროს შემოდგომას.
2024-2025 სასწავლო წელი-ოქტომბერი
კომპლექსური დავალება ქართულ ენაში
თემა-ზღაპარი,,მეჩონგურე"
მიზანი- ზღაპრის - „მეჩონგურე“ სიუჟეტის გაგრძელება მინიშნებებზე დაყრდნობით.
2024-2025 სასწავლო წელი-ნოემბერი
კომპლექსური დავალება მათემატიკაში
თემა-,,გეომეტრიული ფიგურები"
მიზანი- სკოლის ტერიტორიაზე გამოყოფილ სივრცეზე მოაწყონ გასართობი ადგილი.
2024-2025 სასწავლო წელი-ნოემბერი
კომპლექსური დავალება ქართულ ენაში
თემა-,,რეპორტაჟი სკოლის ცხოვრების შესახებ"
მიზანი- საინფორმაციო რეპორტაჟის მომზადება (ვიდეო-ჩართვა), რომელშიც
მოჰყვებიან ამბავს სკოლაში ჩატარებული სხვადასხვა აქტივობის შესახებ.
2024-2025 სასწავლო წელი-დეკემბერი
კომპლექსური დავალება ბუნებისმეტყველებაში
თემა-"ჰორიზონტის
მხარეების განსაზღვრა და სამყაროს
შექმნა კონტინენტების ურთიერთმიმართებით''
მიზანი- შექმნან სამყარო, სადაც ცენტრად უნდა აირჩიონ აფრიკა.
მის გარშემო კი ჰორიზონტის მიმართულების მითითებით გამოსახონ სხვადასხვა კონტინენტი. 2024-2025 სასწავლო წელი-დეკემბერი
კომპლექსური დავალება სახვით და გამოყენებით ხელოვნებაში
თემა-"შთაბეჭდილებებით შექმნილი ნახატი"
მიზანი-ფერწერის ტექნიკით პეიზაჟის შექმნა,სადაც ასახულია მათთვის საინტერესო ბუნებრივი მოვლენა.მაგ.:(ქარი,წვიმა,თოვლი,დარი და ა.შ.)
2024-2025 სასწავლო წელი-დეკემბერი
No comments:
Post a Comment